Nobelmiddag på Hagaborgs vårdboende


Igår firades nobeldagen på Hagaborgs vårdboende med festlig mat, gnistrande efterrätt, vackert dukade bord och god underhållning. Arrangemanget var ett samarbete mellan Karlstad-Hammarö gymnasieskola och vård- och omsorgsförvaltningens aktivitetssamordnare.

Det var en festlig eftermiddag igår på Hagaborgs vårdboende och det kändes i luften att detta var något utöver det vanliga.

 

- Det är inte varje dag man får gå på nobelfest, hördes här och där bland alla gästerna.

 

När gästerna anlände till festlokalen togs de emot av "Selma Lagerlöf" som bjöd på välkomstdrink och sedan utbringade en skål när gästerna bjöds till bordet.

 

 

Lång förberedelse

På menyn stod laxpaté, fläskytterfilé med potatisbakelse och förstås den för nobelfesten typiska glassbomben. Elever på Tullholmsgymnasiet har planerat och lagat den festliga maten och gjort bordsdekorationerna och elever från Sundstagymnasiet underhöll med dansuppvisning.

 

Elever och lärare har funderat en hel del på hur de skulle få allt att bli så bra som möjligt. Redan i våras började vissa av planerna ta form.

 

- Vi tänkte på vad äldre tycker om för mat, och så ska det ju vara lätt att äta berättar Sara Karlsson som är elev på Tullholmsgymnasiet och läraren Elisabeth Hedström.

 

- Vi har försökt att anpassa musiken efter vad vi tror att äldre tycker om, säger Malin Linder som är en av dansarna och läraren Anna Lantz Öhman. 

 

Samarbete med gymnasieskolan

-Vi har utvecklat samarbetet med gymnasieskolan det senaste året, säger Lotta Lindberg aktivitetssamordnare i vård- och omsorgsförvaltningen. Eleverna får träna på ett ”skarpt läge” och de äldre som bor på vårdboendet får en festlig upplevelse att både längta till och minnas med glädje.

 

Ingrid Rohlin som gestaltade Selma Lagerlöf berättade också om Selma och läste något ur hennes böcker. Ingrid är till vardags bland annat suppleant i vård- och omsorgsnämnden.

"Selma Lagerlöf" serverar välkomstdrink

Sidan uppdaterades: 2008-12-11


Ansvariga för sidan

Innehåll: Rakel Salomonsson

Publicering: Rakel Salomonsson