Lilla Vänsberg/Tuggelite


Lilla Vänsberg är en by i ett småskaligt odlingslandskap cirka 5 kilometer norr om Karlstad. Området ligger i utkanten av ett före detta militärt övningsområde som hörde till det nedlagda regementet I2.

I2-området fungerar i dag som strövområde för Karlstadborna och korsas av en mängd grusvägar och slingrande stigar. Området kring Lilla Vänsberg och det angränsande Tuggeliteområdet är det område i det stora strövområdet som är allra naturskönast och har de högsta natur- och kulturvärdena.

I Lilla Vänsberg ligger en mycket fin naturbetesmark dominerad av hällmarker och spridda enbuskar. På försommaren är marken i hagen översållad av mandelblom och styvmorsviol. I hagen, som betas av gutefår, ligger en damm där det finns större vattensalamander.

 

I hagen finns tre stora gravfält och en ensamliggande grav från järnåldern. Här finns även lämningar av Stora Vänsbergs gamla tomt med anor från 1300-talet då gården var i riddaren Agmund Haths ägo. 

Lilla Vansberg
Fårhage vid Stora Vänsberg. Foto: Christina Hägglund

I övrigt är landskapet omväxlande med åkrar, betesmarker, våtmarker och skogar. Här finns många fina lövskogsmiljöer med en rik fågelfauna.

Vid Tuggelite längre norrut finns motionspår och en stor beteshage i anslutning till bostäderna på Skåreberget. Beteshagen går ned mot det slingrande Skårenoret längs vars stränder den sällsynta växten bågsäv växer.

 

Vägbeskrivning

I2-området ligger nordväst om Karlstad centrum. Genom området kan man cykla eller promenera upp till Lilla Vänsberg. Om du vill åka bil fram till Lilla Vänsberg följer du väg 61 och svänger efter ett par km av till höger vid skylt "L Vänsberg". Följ grusvägen fram till dess att du ser hagen på vänster sida. På backkrönet finns en liten parkeringsplats iordningställd.

 

Kontakt

Natur- och parkenheten, telefon 054-540 00 00
teknikochfastighetsforvaltningen@karlstad.se

Sidan uppdaterades: 2011-07-05


Ansvariga för sidan

Innehåll: Sara Genell

Publicering: Annica Granlund