Spännande skolstart för 7682 elever


Nu har den kommunala skolan öppnat dörrarna igen. I år var det 7 682 förväntansfulla elever som började i grundskolan. Några elever återvände till sina gamla klassrum, medan andra flyttade in för första gången. Första skoldagen bjöd på allt från lekar och tävlingar till samarbetsövningar och körsång.

Att det var roligt och spännande att börja skolan igen tyckte också eleverna som varit med i årets skolstartskampanj. Tuva och Hampus, i årskurs 4 på Vålbergsskolan, är två av fyra elever som varit med på bild i materialet som skickats ut inför skolstarten. Tanken med kampanjen är att visa att alla elever är olika.

Skoldag med många överraskningar

Det var många roliga och lärorika aktiviteter under den första skoldagen. Så här tyckte Tuva och Hampus om att börja i skolan. 
- Det var pirrigt och spännande, säger Tuva. Idag var jag trött men det var jätteroligt att få att träffa alla kompisar igen, berättar Hampus.


I Tuvas och Hampus klass har det kommit två nya kompisar den här terminen. Dessutom fanns en mycket ung besökare med den första skoldagen.

- Alla i klassen skrattade för vi hade en bebis med på uppropet. Den var jättegullig och gjorde roliga miner berättar Tuva. 

Kändis i den kommunala skolan

Under våren har Tuva och Hampus fotograferats på Metso. Bilderna har använts i skolstartskampanjen för att visa att den kommunala skolan arbetar med näringslivet och sätter entreprenörskapet i fokus. I kampanjen har också Hanna och Anna, från Ilandaskolan funnits med. De har själva ingått i Entreprenör 3.0. Ett projekt som innebär att eleverna  samarbetar med ett företag under en treårsperiod. 

 

Att eleverna funnits med på bild i tidningen och på kommunens hemsida har de tyckt varit roligt.
- Extra spännande var det just idag, eftersom flera har sett dem på bild i tidningen och i det välkomstbrev som eleverna fått hemskickat under sommarlovet, berättar Tuva.

Trivs bra i skolan

Både Tuva och Hampus trivs bra i skolan. Allra roligast är engelska tycker Tuva. Hampus föredrar slöjd framför andra ämnen. Framtidsdrömmarna för de båda eleverna är mycket tydliga redan.

 

- Jag ska bli kriminaltekniker, berättar Tuva med stort engagemang och gestikulerande. Och jag ska bli fotbollsproffs, säger en stolt Hampus, som också tillägger att han är mittfältare i Nors IK.

Hampus och Tuva i årskurs 4 på Vålbergsskolan

Hampus och Tuva i årskurs 4 på Vålbergsskolan

(Klicka för större bild.)

(Klicka för större bild.)

Sidan uppdaterades: 2011-08-23


Ansvariga för sidan

Innehåll: Gabriella Alström

Publicering: Gabriella Alström