Frödingjubileum 2010


Under 2010 firar vi Gustaf Frödings 150-årsjubileum med spännande och annorlunda arrangemang i och runt omkring Karlstad.

I år är det 150 år sedan Gustaf Fröding föddes på Alsters Herrgård. Det firas i Karlstad genom ett 150-årsjubileum som ger både gammal och ung möjligheten att uppleva Frödings liv och verk på ett annat sätt än vad man kanske är van vid. Genom diktläsning, teater, musik, dramatiserade stadsvandringar, guidade bussturer, festival och en mängd andra aktiviteter för hela familjen har jubileet något både för de som redan är Fröding-frälsta och de som inte känner till honom sedan tidigare. Dessutom ger ungdomar sin bild av Fröding och hans texter genom musik, dans och gatukonst.

 

 

Jubileet avslutas den 22 augusti med tårtkalas och en födelsedagskonsert där Värmlandsoperan, Värmlands sinfonietta och flera kända gästartister medverkar.

 

 

Under rubriken Program till vänster kan du läsa mer om vad som händer under jubileet. Sidan uppdateras löpande.

 

 

Välkommen att möta Fröding på ett nytt sätt 2010!

 

Jubileet arrangeras med stöd av Region Värmland.

Sidan uppdaterades: 2010-06-18


Ansvariga för sidan

Innehåll: Louise Silo

Publicering: Louise Silo